PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Szatmári Hírek
  • Life
  • Editorial
  • Contact

logo

Header Banner
Header Banner

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Szatmári Hírek
  • Life
  • Editorial
LocaleTop News
Home›Locale›LISTĂ. Trei localități din județul Satu Mare în scenariul roșu. Două în scenariul galben

LISTĂ. Trei localități din județul Satu Mare în scenariul roșu. Două în scenariul galben

By PresaSM
septembrie 1, 2021
406
0

Prefectura Satu Mare a transmis lista incidenței cazurilor de COVID pe județul Satu Mare. Astfel, în cazul a trei localități s-a depășit incidența de trei cazuri la mia de locuitori, respectiv în alte două comune s-a depășit pragul de două cazuri la mia de locuitori.

Concret, în scenariul roșu avem localitățile Cămărzana – 5,75 cazuri la mia de locuitori, Bătarci – 4,21 și Târșolț – 3,47. În scenariul galben sunt Tarna Mare – 2,53 și Turț – 2,21.

Având în vedere actualizarea Anexei privind incidența cumulată a cazurilor la 14 zile pe localități la nivelul județului Satu Mare, din cauza depășirii pragului de 3 îmbolnăviri la mia de locuitori, în localitățile Bătarci, Târșolț și Cămărzana se iau următoarele măsuri:

 Administratorii/Proprietarii spațiilor publice afișează la loc vizibil informații privind obligativitatea purtării măștii de protecție în spațiile respective;

 Sunt interzise organizarea și desfășurarea în aer liber a spectacolelor, concertelor, festivalurilor publice și private sau a altor evenimente culturale.

 Se interzic activitățile recreative și sportive desfășurate în aer liber.

 Este interzisă organizarea de evenimente private (nunți, botezuri, mese festive,etc.).

 Activitatea restaurantelor și a cafenelelor din interiorul hotelurilor, pensiunilor sau altor unități de cazare, precum și la terasele acestora este permisă până la capacitatea maximă a spațiului și în intervalul orar 5.00-2.00, doar pentru persoanele cazate în cadrul acestor unități.

 Este interzisă activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfăşoară activităţi de preparare, comercializare şi consum al produselor alimentare şi/sau băuturilor alcoolice şi nealcoolice, de tipul restaurantelor şi cafenelelor, în interiorul clădirilor. Se permite comercializarea produselor în sistem “take-away” (la pachet) și/sau catering.

 Este interzisă activitatea în baruri, cluburi şi discoteci.

 Este permisă activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfășoară activități în spații închise în domeniul sălilor de sport/fitness, fără a depăși 50% din capacitatea maximă a spațiului cu asigurarea unei suprafețe de minim 7mp/persoană.

 Activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfășoară activități de administrare a piscinelor interioare este interzisă.

 Activitatea operatorilor economici care administrează săli de jocuri este interzisă.




Tagscoronavirus Satu MareCOVID-19 Satu Mare
Previous Article

VIDEO. Adrian Cozma, despre modernizarea DN19 Livada ...

Next Article

COVID-19 Satu Mare: Un nou record de ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LocaleTop News

    FOTO/VIDEO. Maratonul Vaccinării la Satu Mare: Un succes în prima zi

    mai 7, 2021
    By PresaSM
  • LocaleLife

    Numărul țărilor europene care impun restricții românilor ajunge la 20

    iulie 13, 2020
    By PresaSM
  • LifeLocale

    Copiii cu vârste între 12 și 15 ani ar putea fi vaccinați anti-COVID din această vară, cu acordul părinților

    mai 4, 2021
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTOGALERIE. Terase pline în municipiul Satu Mare. Polițiștii au dat amenzi

    decembrie 13, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    COVID-19 Satu Mare: Un nou record de cazuri noi în ultimele luni

    septembrie 1, 2021
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    TOP incidență. Municipiul Satu Mare rămâne orașul cu cele mai multe cazuri

    septembrie 28, 2021
    By PresaSM

Scrie un comentariu Anulează răspunsul

SIGUR TE-AR PUTEA INTERESA

  • LocaleTop News

    FOTO. Au sosit ajutorele din Ungaria pentru spitalele din Satu Mare

  • Locale

    DRAMATIC. O mamă a trei copii s-a spânzurat în Santău. Găsită de fiul de cinci ani

  • Cea mai lungă eclipsă de Lună din acest secol, vizibilă și din Satu Mare
    LifeLocale

    Cea mai lungă eclipsă de Lună din acest secol, vizibilă și din Satu Mare

Universitatea Vasile Goldis

AutoClass Satu Mare

Restaurant Capricci Satu Mare

PaintBall Satu Mare

Colectare fier vechi – Satu Mare

Cabinete medicale dr. coica

Asistență juridică

PresaSM pe Facebook



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb