Maghiarii duc migranți spre Occident prin județul Satu Mare. Caz concret
Poliţiştii de frontieră din cadrul ITPF Sighetu Marmației au reținut cinci cetățeni irakieni, solicitanţi de azil în România, călăuziți de trei cetăţeni maghiari și un român, care au încercat să treac...
Poliţiştii de frontieră din cadrul ITPF Sighetu Marmației au reținut cinci cetățeni irakieni, solicitanţi de azil în România, călăuziți de trei cetăţeni maghiari și un român, care au încercat să treacă ilegal frontiera în Ungaria.
În data de 4 noiembrie a.c., la nivelul ITPF Sighetu Marmației – STPF Satu Mare s-a declanșat o acţiune specifică pe linia combaterii migraţiei ilegale, în zona de responsabilitate.
Astfel, în jurul orei 20.30, un echipaj al poliţiei de frontieră a observat pe raza localității Oar, jud. Satu Mare, două autoturisme care staționau în apropierea frontierei de stat. Din acestea au coborât cinci persoane care s-au îndreptat înspre linia de frontieră, moment în care polițiștii de frontieră au procedat la reținerea acestora.
Persoanele în cauză au fost duse la sediul sectorului pentru continuarea cercetărilor, ocazie cu care s-a constatat că persoanele care au coborât din autoturisme sunt cetățeni irakieni, trei adulți, cu vârste cuprinse între 26 şi 37 de ani și doi minori, cu vârste 6 şi 9 ani, solicitanţi de azil în ţara noastră.
Totodată, poliţiştii de frontieră au stabilit că în cele două maşini se aflau trei cetățeni maghiari și un român, care i-au călăuzit pe cei cinci, până în apropierea frontierei de stat cu Ungaria, cetăţenii irakieni intenţionând să treacă ilegal granița, cu scopul de a ajunge într-un stat din spațiul Schengen.
Cetățenii irakieni sunt cercetați de către poliţiştii de frontieră pentru săvârşirea infracţiunii de tentativă la trecerea frauduloasă a frontierei de stat, iar cei trei cetățeni maghiari și cetățeanul român pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de migranţi.
Totodată, pe numele celor patru persoane cercetate pentru trafic de migrați au fost emise ordonanțe de reținere pentru 24 de ore și urmează să fie prezentate instanței de judecată cu propunere de arestare preventivă.
Citește și
Actualitate
FOTO/VIDEO. Mega captură de droguri: 150 kg! Satu Mare era pe lista destinației
Actualitate
FOTO. Șofer erou în Satu Mare. A oprit o șoferiță beată, care a distrus mașini și indicatoare rutiere
Actualitate
FOTO/VIDEO. Percheziții, droguri, sume mari de bani și mulți mascați în Satu Mare
Actualitate
Reduceri masive pentru casa ta: mobilier și decorațiuni spectaculoase la Casa și Terasa Outlet din Satu Mare
Actualitate
Proiect: Adio păcănele în baruri și agenții de pariuri! Se închid la ora 24 și fără băuturi alcoolice
Actualitate
FOTO. Polițiștii locali, acțiune pe malul Someșului. Oamenii străzii și-au ridicat corturi în zona de picnic
Actualitate
Când va fi gata parcarea supraetajată de pe strada Kogălniceanu. Ce spune primarul
Actualitate
FOTO/VIDEO. Sală plină la dezbaterea legată de păcănele la Satu Mare
Actualitate
FOTO. Descoperiri pe traseul unei viitoare centuri. Ce au scos la iveală experții sătmăreni
Actualitate
Sătmărean ajuns după gratii. Își va petrece următorul an în penitenciar
Actualitate
Acuzații grave în municipiul Satu Mare: elevi suspectați că ar fi generat imagini intime cu profesori și minori, folosind inteligența artificială
Actualitate