Hidrologii au instituit Cod galben de viituri, valabil începând de joi, ora 12.00. Acesta va afecta anumite sectoare de râuri din județele: Maramureș, Satu Mare, Bistrița Năsăud, Timiș, Caraș Severin, Mehedinți, Gorj și Dolj.
Avertizarea hidrologilor a fost emisă având în vedere situaţia hidrometeorologică actuală şi prognoza meteorologică pentru următoarele 24 de ore, ca urmare a propagării viiturilor formate anterior în amonte, a influenţei evoluţiei formaţiunilor de gheaţă pe râuri (gheaţă la mal, pod de gheaţă, blocaje de gheţuri), a precipitaţiilor prognozate şi cedării apei din stratul de zăpadă.
Astfel, în intervalul 29.01.2026 ora 12:00 – 30.01.2026 ora 12:00 pe râurile din bazinul hidrografic Tur (judeţul Satu Mare), va fi în vigoare o avertizare Cod galben de inundații.
Codul galben emis de hidrologi înseamnă risc de viituri sau creşteri rapide ale nivelului apei, care necesită o vigilență sporită în cazul desfașurării unor activități expuse la inundații. De asemenea, se pot produce scurgeri importante pe versanți, torenți, pâraie și viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundații locale. În secțiunile monitorizate hidrometric, se pot produce depășiri ale cotelor de atenție.
În județul vecin, sub avertizare de Cod galben râmân bazinele hidrografice ale râurilor Lăpuș și Iza, arată datele Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor.