Șanse extrem de mici pentru noi curse aeriene de pe Aeroportul Satu Mare
Dacă în ultimii doi atât conducerile Consiliului Județean Satu Mare, prin vocea fostului președinte Adrian Ștef sau a actualului președinte Pataki Csaba, sau cea a Aeroportului Satu Mare, prin fostul ...
Dacă în ultimii doi atât conducerile Consiliului Județean Satu Mare, prin vocea fostului președinte Adrian Ștef sau a actualului președinte Pataki Csaba, sau cea a Aeroportului Satu Mare, prin fostul director Nicolae Fechete, dădeau ca și sigură înființarea unei noi curse aeriene internaționale de pe Aeroportul Satu Mare, situația s-a schimbat drastic în acest an.
În timp ce compania maghiară low-cost WizzAir se pare că ezita să înființeze o nouă cursă internațională, conducerea Aeroportului Satu Mare s-a îndreptat spre Ryanair. Doar că această companie low-cost s-a retras de pe aeroporturile din Timișoara, Oradea și Craiova, existând pericolul de a se retrage din România. Așa că și această ”pistă” a căzut.
Președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, vorbea despre o cursă aeriană spre Germania, care să fie operată de către Tarom, dar compania are, la rândul ei, probleme mari, fiind nevoită să renunțe la anumite curse. De exemplu, spre Chișinău, capitala Republicii Moldova.
Așadar, WizzAir rămâne singura speranță a autorităților din Satu Mare. Dar cum maghiarii nu dau semne că ar intenționa să mai efectueze un zbor de la Satu Mare, rămâne doar cursa aeriană Satu Mare - Luton (Londra). Plus cursele interne ale Tarom, pe relația Satu Mare - București și Satu Mare - Constanța.
Reamintim că fosta conducere a Aeroportului Internațional Satu Mare preciza că următoarea cursă internațională a celor de la Wizz Air urma să fie spre Paris (Franța). Cel puțin acestea erau rezultatele unui sondaj.
”În continuarea, solicitarea noastră este spre Paris, Roma și, am dori, în măsura în care este posibil, undeva în sudul Germaniei, respectiv Munchen, Stuttgart. Cele trei destinații au adunat, până în prezent, cele mai multe opțiuni”, declara Nicolae Fechete în cursul anului trecut.
Citește și
Actualitate
Un nou clan tulbură liniștea în municipiul Satu Mare. Bătaie în cluburi și lângă școli
Actualitate
FOTO. Incendiu la anexa unei fabrici din municipiul Satu Mare. Mobilizare a pompierilor
Actualitate
Am aflat când se deschide sezonul la ștrandul termal din Tășnad. Un nou sezon plin de surprize și distracție
Actualitate
Un nou supermarket se va construi în municipiul Satu Mare. Lângă Piața de Vechituri
Actualitate
Scandal violent într-un bar din Carei: un individ a înjunghiat un bărbat în plină zi
Actualitate
FOTO. Pieton în stare gravă, lovit de un BMW pe ”zebră”. Mașina s-a oprit după 54 de metri
Actualitate
LISTĂ. Prețurile carburanților continuă să scadă în Satu Mare. Motorina scade sub 9 lei, benzina scade spre 8 lei
Actualitate
FOTOGALERIE. Invazie de persoane fără adăpost pe malul Someșului, în zona de picnic din Satu Mare!
Actualitate
Mii de hectare, în special livezi, afectate de îngheț la Satu Mare. Se vor face verificări în teren
Actualitate
Fugar din Satu Mare, identificat în Belgia! Adus ASTĂZI sub escortă în arestul IPJ Satu Mare
Actualitate
SATU MARE. Fără permis, a intrat cu ATV-ul într-o mașină. Două victime și o gafă făcută de mulți sătmăreni
Actualitate