Meniu

Caută pe PresaSM

0

FOTO. Continuă ”distracția”. Încă o mașină ridicată în municipiul Satu Mare

Serviciul de ridicare mașini din cadrul Administrației Domeniului Public lucrează la foc automat. Astăzi a fost ridicat un nou autoturism - marca SEAT - din zona străzii Avram Iancu. Și asta după ce î...

FOTO. Continuă ”distracția”. Încă o mașină ridicată în municipiul Satu Mare

Serviciul de ridicare mașini din cadrul Administrației Domeniului Public lucrează la foc automat. Astăzi a fost ridicat un nou autoturism - marca SEAT - din zona străzii Avram Iancu. Și asta după ce în cursul zilei de ieri au fost ridicate mai multe autoturisme în zona centrală a municipiului Satu Mare.
Primul autoturism a fost ridicat în zona Pieței Mari. Este vorba despre un autoturism marca Renault. Mașina aparține unei femeie, care lucrează la o farmacie din zona Pieței Mari. Aceasta a fost de acord să plătească pe loc amenda de 300 de lei, astfel încât mașina i-a fost pusă la loc pe asfalt. Iar șoferița a parcat ulterior regulamentar Cei care au chemat Serviciul de ridicare a mașinilor din cadrul Administrației Domeniului Public au fost polițiștii locali. De la apel au trecut doar zece minute până când echipajul de ridica a ajuns în zonă și s-a pus pe treabă. [gallery columns="1" size="full" ids="81807,81808,81809,81810,81811,81812,81813"] Administrația Domeniului Public Satu Mare a început de luni, 6 mai, ridicarea mașinilor parcate neregulamentar. Cuantumul sanctiunii pentru ridicare-transport-depozitare este de 550 de lei. În cazul în care utilizatorul sau proprietarul se prezintă la autovehicul și nu se mai efectuează transportul și depozitarea, sancțiunea e de 300 de lei. Menționăm că după ce trec 24 de ore de ridicare se adaugă o taxă de 50 de lei pe zi. Pentru o bună informare precizăm că în cazul depistării unui autovehicul parcat neregulamentar se parcurg următorii pași: - un polițist local pune pe autoturism o înștiințare prin care i se aduce la cunoștință conducătorului auto că a oprit neregulamentar - dacă după 5 minute autovehiculul rămâne în același loc, atunci se trece la ridicarea propriu-zisă - dacă conducătorul auto se prezintă la mașină până în momentul în care autovehiculul se așează pe platformă, atunci sancțiunea este de 300 de lei. - în caz contrar, pe lângă sancțiunea de 300 de lei, se va plăti și un tarif de transport în valoare de 200 lei - pentru fiecare zi de depozitare, se aplică un tarif de 50 lei, calculat după 24 de ore de la ridicare - conducătorul auto este sancționat cu 3 puncte de penalizare Vehiculul ridicat se restituie de la sediul Transurban Satu Mare, str. Strada Gara Ferăstrău 9 după ce se face dovada achitării tarifului aferent operațiunii (ridicare/transport și depozitare) către ADP Satu Mare (telefon 0261/706802 sau 0733046635).

Dezvoltat cu de Ottoweb

Altă știre 0/0
Comentarii Anchete Politică Necitite