Medicii de la Spitalul Județean Satu Mare au învins! Managerul va fi DEMIS
Conducerea Consiliului Județean Satu Mare și consilierii județeni au luat decizia de a-l demite pe managerul Spitalului Județean, Camilio Coste, au declarat pentru PresaSM.ro surse din cadrul Consiliu...
Conducerea Consiliului Județean Satu Mare și consilierii județeni au luat decizia de a-l demite pe managerul Spitalului Județean, Camilio Coste, au declarat pentru PresaSM.ro surse din cadrul Consiliului Județean.
Decizia ar fi fost luată ca urmare a unei ședințe convocate de medicii Spitalului Județean cu reprezentanții Consiliului Județean Satu Mare. Întâlnire care a avut loc vineri, în cadrul căreia medicii au spus că dacă cei din consiliul Județean nu îl vor demite pe Camilio Coste, întregul personal medical va ieși din nou în fața Spitalului Județean în semn de protest.
Potrivit acelorași surse, decizia ar urma să fie oficializată în cursul zilei de marți, atunci când conducerea Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, ar putea anunța oficial această măsură.
Reamintim că în data de 12 mai 2017 a avut loc un protest fără precedent al medicilor din cadrul Spitalului Județean de Urgență. Medicii sunt nemulțumiți din cauza situației extrem de tensionate dintre conducere și corpul medical, pusă pe seama actualului manager Camilio Coste.
Medicii mai acuză lipsa unor medicamente extrem de importante, precum adrenalina sau analgezicele, fiind nevoiți să se împrumute de pe alte secții, unde ar mai exista astfel de consumabile.
Una dintre vocile cele mai vehemente a fost dr. Roxana Rugea, care a cerut respect din partea tuturor, printre care și conducerea Consiliului Județean. Roxana Rugea a mai solicitat ca medicii să fie consultați în momentul în care se numește sau se scoate la concurs postul de manager.
”Vrem să fim respectați de către factorii de decizie. Suntem oameni inteligenți, oameni educați, oameni cu pregătire. Nu se poate să fim chiar atât de marginalizați și nerespectați. Noi vrem condiții normale de muncă, nu este normal unde s-a ajuns. (…) Noi nu suntem feuda lor. Noi vrem să salvăm vieți”, a spus Roxana Rugea.
Medicii susțin că sunt dispuși să își continue protestul până când întreaga situație se va detensiona, lăsâns să se înțeleagă că așteaptă demisia managerului Camilio Coste.
Citește și
Actualitate
Femeie sechestrată de concubin și obligată să fugă pe geam, în județul Satu Mare
Actualitate
Crimă cumplită în județul vecin. Un scandal s-a terminat cu lovituri de topor. Un bărbat a murit, trei au ajuns la spital
Actualitate
Mașina unei șoferițe, rămasă fără puntea spate pe Podul Transilvania din Satu Mare
Actualitate
Tentativă de omor în Carei. Și-a chemat rivalul afară, i-a pus cuțitul la gât, apoi l-a înjunghiat în abdomen
Actualitate
Jaf în Franța pentru un grup de aproximativ 60 de elevi din Satu Mare. Hoții le-au furat bagajele, actele și banii după ce autocarul a fost lăsat nesupravegheat
Actualitate
O femeie din Satu Mare și-a înjunghiat mortal concubinul după o ceartă izbucnită pe fondul geloziei și al alcoolului
Actualitate
FOTO/VIDEO. Accident în sensul giratoriu. Un taximetru a lovit lateral un Peugeot cu numere străine. Eternele parlamentări în mijlocul intersecției
Actualitate
FOTO. Cine sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în mod tragic. Un copilaș a rămas orfan. Au căzut de pe motocicletă, în județul vecin
Actualitate
A treia dronă doborâtă în trei zile de Armata Română. Un F-16 a neutralizat un aparat fără pilot deasupra Mării Negre
Actualitate