Moarte suspectă la o școală din județul Satu Mare. Poliția a deschis o anchetă
Inspectorul șef al Inspectoratului Județean de Poliție Satu Mare, Alin Haniș, a declarat azi, în cadrul ședinței Autorității Teritoriale de Ordine Publică, că la o școală din județul Satu Mare s-a înr...
Inspectorul șef al Inspectoratului Județean de Poliție Satu Mare, Alin Haniș, a declarat azi, în cadrul ședinței Autorității Teritoriale de Ordine Publică, că la o școală din județul Satu Mare s-a înregistrat un caz de moarte suspectă. Fapta s-a petrecut în urmă cu o lună. Mai exact, în 19 decembrie 2016.
Concret, vorbim despre moartea unui elev al Colegiului Tehnic ”Anghel Salignyi” din Turț. Potrivit polițiștilor, un elev care se afla în pauză a suferit o criză de epilepsie. Pentru că nu a primit ajutor la timp a intervenit decesul elevului.
Cazul apare în raportul Inspectoratului Județean de Poliție Satu Mare cu privire la măsurile de protecție și criminalitatea din instituțiile de învățământ, fiind constatat ca și ”moarte suspectă”.
”La zi, în acest an școlar, avem înregistrate 14 infracțiuni, din care 7 infracțiuni de „furt”, alte 6 de „lovire” și 1 infracțiune de „moarte suspectă”, se arată în documentul „Evoluția criminalității sesizate, pe genuri de fapte și trendul acestora în luna decembrie 2016”.
Este de menționat faptul că Inspectoratului Județean de Poliție a ținut la SECRET acest caz de mass media județeană și, pe cale de consecință, de opinia publică.
De asemenea, în data de 5 decembrie 2016 o elevă de la Liceul Tehnologic din Ardud a fost bătută de agentul de pază al SC Folda Security. În data de 13 decembrie 2016 secretara Școlii Gimnaziale nr. 3 din Negrești-Oaș a fost prădată de bani chiar în birou.
Raportul Poliției arată că din cele 302 de unități de învățământ din județul Satu Mare, un număr de 82 nu dispun de nici o formă de pază. Dintre unitățile de învățământ nepăzite, 37 sunt grădinițe și 45 sunt școli gimnaziale.
Citește și
Actualitate
Dintr-o eroare, un sătmăreancă s-a trezit cu o sumă uriașă în conturi! Acum are dosar penal
Actualitate
Modernizarea Parcului Vasile Lucaciu, în linie dreaptă. S-a semant contractul
Actualitate
FOTO. Accident între două mașini lângă ștrandul din Tășnad. O femeie a ajuns la Urgență
Actualitate
Atenție, șoferi sătmăreni, dacă aveți drumuri în Ungaria! Vor fi restricții la urcarea pe autostrada M3
Actualitate
Peter Magyar, mesaj ferm privind relația UDMR cu politica din Ungaria. Ce îi transmite lui Kelemen Hunor
Actualitate
Sătmăreanul a ajuns de acasă direct în penitenciar. Va petrece următorii ani după gratii
Actualitate
Accident în județul Satu Mare. O sătmăreancă a ajuns la spital
Actualitate
Tășnad, locul doi pe țară la fonduri UE pentru orașe. Ce noi proiecte anunță primarul
Actualitate
FOTO. Se caută eroul care a salvat o femeie din mașina răsturnată în Satu Mare
Actualitate
FOTO. Pregătirile pentru Sâmbra Oilor, în linie dreaptă. S-au făcut verificări în teren
Actualitate
FOTO. Sătmărean rănit într-un accident rutier. Impact puternic între două TIR-uri. A rămas blocat în cabină
Actualitate