Patru sătmăreni care au OMORÂT o femeie în județ, CONDAMNAȚI la ani grei de pușcărie
Lingurar Bela, Toma Lajos Miklos, Lakatos Giani și Cristian Varga, adică cei patru indivizi care au ucis-o pe Ileana Nagy, o bătrână de 81 de ani din Micula, anul trecut, au fost condamnați la ani gre...
Lingurar Bela, Toma Lajos Miklos, Lakatos Giani și Cristian Varga, adică cei patru indivizi care au ucis-o pe Ileana Nagy, o bătrână de 81 de ani din Micula, anul trecut, au fost condamnați la ani grei de pușcărie.
Concret, judecătorii Tribunalului Satu Mare i-a condamnat pe Lingurar Bela, Toma Lajos Miklos și Lakatos Giani la 18 ani, iar Cristian Varga la 12 ani de pușcărie.
”Tribunalul Satu Mare condamnă inc. L. B. la pedeapsa de 18 ani închisoare şi interzicerea drepturilor pe o perioada de 5 ani ca pedeapsă complementară; Aplică inc. minor V.C. măsura educativa a internării într-un centru de detenție pe o durată de 12 ani; Condamnă inc. T.L.M. la pedeapsa de 18 ani închisoare şi interzicerea drepturilor pe o perioada de 5 ani ca pedeapsă complementară; Condamnă inc. L.G. la pedeapsa de 18 ani închisoare şi interzicerea drepturilor pe o perioada de 5 ani ca pedeapsă complementară; Deduce reținerea și arestul preventiv, în cazul tuturor inculpaților; Menține măsura arestului preventiv față de cei patru inculpați”, este decizia, pe scurt, a judecătorilor Tribunalului Satu Mare.
Din câte se pare, ceo patru au atacat decizia la Curtea de Apel Oradea.
Reamintim că lucrătorii Inspectoratului Judeţean de Poliţie (IJP) Satu Mare au fost alertaţi de către localnicii din Micula după ce o femeie, în vârstă de 81 de ani, din comuna Micula, a fost găsită fără suflare în propria casă. Vecinii au găsit ușa închisă, fapt care le-a trezit suspiciunea. După ce au forţat uşa, din cauza faptului că femeia nu răspundea la apelurile verbale, vecinii au găsit-o pe aceasta fără suflare. Vecinii se arată miraţi de gestul criminalului, în condiţiile în care femeia nu ar fi avut lucruri de valoare şi nu era cunoscută ca având vreo pensie mai substanţială.
Victima avea două fete, una care domiciliază la Carei şi alta chiar în comuna Micula, în timp ce fiul femeii a decedat în urmă cu câţiva ani. “Băiatul meu îi ducea mereu pâine, căci locuia singură şi nu se prea putea mişca. Fiica sa mai venea de la Carei ca să o mai ajute. Sâmbătă, la ora 13.00, când trebuia să îi ducă pâinea, nu a deschis nimeni uşa, iar cu vecina am intrat ca să vedem care este problema. Când am deschis un pic uşa, femeia era acolo, moartă”, a spus vecinul care a găsit-o pe victimă.
Citește și
Actualitate
Scandal violent într-un bar din Carei: un individ a înjunghiat un bărbat în plină zi
Actualitate
FOTO. Pieton în stare gravă, lovit de un BMW pe ”zebră”. Mașina s-a oprit după 54 de metri
Actualitate
LISTĂ. Prețurile carburanților continuă să scadă în Satu Mare. Motorina scade sub 9 lei, benzina scade spre 8 lei
Actualitate
FOTOGALERIE. Invazie de persoane fără adăpost pe malul Someșului, în zona de picnic din Satu Mare!
Actualitate
Mii de hectare, în special livezi, afectate de îngheț la Satu Mare. Se vor face verificări în teren
Actualitate
Fugar din Satu Mare, identificat în Belgia! Adus ASTĂZI sub escortă în arestul IPJ Satu Mare
Actualitate
SATU MARE. Fără permis, a intrat cu ATV-ul într-o mașină. Două victime și o gafă făcută de mulți sătmăreni
Actualitate
Amenzi de mii de lei pentru crescătorii din animale dintr-o localitatea sătmăreană. DSVSA a fost în control
Actualitate
Controalele înainte de Paște la Satu Mare s-au lăsat cu amenzi consistente. Ce nereguli au găsit cei de la DSVSA
Actualitate
FOTO. Accident pe DN19, Satu Mare - Baia Mare. Impact între un autoturism și un microbuz școlar
Actualitate
Incident grav la un mare spital din țară. Un bărbat a furat o țeavă şi un robinet și a lăsat pacienții de la ATI fără oxigen
Actualitate