PROCEDURĂ. 13 milioane lei pentru pasarela pietonală în Satu Mare! Se licitează execuția
În februarie e programată licitația pentru pasarela pietonală și velo peste râul Someș în municipiul Satu Mare. Proiectul va se va finanța prin Programul Operational Regional 2014-2020, Axa Prioritar...
În februarie e programată licitația pentru pasarela pietonală și velo peste râul Someș în municipiul Satu Mare. Proiectul va se va finanța prin Programul Operational Regional 2014-2020, Axa Prioritară 4. Valoarea lucrărilor este de 12,8 milioane lei.
E oficial! Primăria municipiului Satu Mare a publicat astăzi pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice anunțul privind licitația pentru realizarea pasarelei pietonale peste Someș, care va face legătura între Piața 25 Octombrie și mall-ul NEPI. Valoarea lucrărilor este de 12.894.722 lei. Licitația se deschide pe data de 19 februarie 2019.
Reporterii PresaSM au aflat și condițiile de care trebuie să țină cont firmele interesate:
”Ofertantul trebuie să facă dovada că a executat în ultimii 5 ani împliniţi la data limită stabilită pentru depunerea ofertelor, lucrări similare în valoare cumulată de minim 12.000.000 lei fără TVA. Ofertantul va demonstra că a executat lucrări similare de tipul/natura şi complexitatea, cât şi din punct de vedere al rezultatului sau funcţionalităţii urmărite prin scopul contractului, cu cele supuse obiectului achiziţiei, ai căror beneficiari sunt autorităţi contractante sau clienţi privaţi. Prin lucrări similare se înțeleg: lucrări de construcţie nouă de pod/viaduct suspendat/hobanat/arce cu cel puţin o deschidere de minim 100 de metri şi având un profil transversal de minim 2 benzi de pista de bicicliști cu o lățime de 5,50 m.
Potrivit proiectului, pentru care NEPI a pus pus la bătaie 100.000 de euro, pasarela pietonală peste Someș este destinată și circulației velo, cu o lungime de 214 metri și lățime totală de 5,50 metri. Din punct de vedere structural, structura de rezistenţă propusă pentru deschiderea centrală este de tip arc dublu articulat, cu tirant.
Pasarela pietonală și velo va avea capetele amplasate pe cele două maluri la nivelul digurilor, pe care sunt amenajate alei de promenadă și la care se vor conecta traseele pietonale și pistele de cicliști prevăzute a fi realizate pe cele două maluri.
Citește și
Actualitate
Scandal violent într-un bar din Carei: un individ a înjunghiat un bărbat în plină zi
Actualitate
FOTO. Pieton în stare gravă, lovit de un BMW pe ”zebră”. Mașina s-a oprit după 54 de metri
Actualitate
LISTĂ. Prețurile carburanților continuă să scadă în Satu Mare. Motorina scade sub 9 lei, benzina scade spre 8 lei
Actualitate
FOTOGALERIE. Invazie de persoane fără adăpost pe malul Someșului, în zona de picnic din Satu Mare!
Actualitate
Mii de hectare, în special livezi, afectate de îngheț la Satu Mare. Se vor face verificări în teren
Actualitate
Fugar din Satu Mare, identificat în Belgia! Adus ASTĂZI sub escortă în arestul IPJ Satu Mare
Actualitate
SATU MARE. Fără permis, a intrat cu ATV-ul într-o mașină. Două victime și o gafă făcută de mulți sătmăreni
Actualitate
Amenzi de mii de lei pentru crescătorii din animale dintr-o localitatea sătmăreană. DSVSA a fost în control
Actualitate
Controalele înainte de Paște la Satu Mare s-au lăsat cu amenzi consistente. Ce nereguli au găsit cei de la DSVSA
Actualitate
FOTO. Accident pe DN19, Satu Mare - Baia Mare. Impact între un autoturism și un microbuz școlar
Actualitate
Incident grav la un mare spital din țară. Un bărbat a furat o țeavă şi un robinet și a lăsat pacienții de la ATI fără oxigen
Actualitate