"Duminică, între orele 18-21, suntem din nou în stradă, împreună cu toată țara. Cerem abrogarea odioasei Ordonanțe 7/2019 care instaurează altfel dictatura prin controlul politic al justitiei. Sprijinim justiția independentă și verticală! Pietonalul Coposu, de unde vom incepe plimbarea civică. Împreună apărăm democrația," este mesajul transmis de organizatori.Proteste similare sunt anunțate și în alte mari orașe ale țării, tot pentru abrogarea OUG 7. Și magistrații, inclusiv procurorii sătmăreni, protestează față de modificarea legilor justiției prin Ordonanță de urgență, iar mai multe ONG-uri și opoziția au tras semnale de alarmă cu privire la modul în care OUG 7 va afecta activitatea magistraților. Protest la Satu Mare față de OUG 7: Sătmărenii au cerut demiterea Guvernului Sătmărenii au ieșit în stradă și duminica trecută. Scandările au vizat în special Partidul Social Democrat, dar și aliații de la ALDE și UDMR. Protestatarii au pornit în marș prin centrul municipiului și s-au oprit la sediile principalelor partide aflate la guvernare, dar și în fața Palatului de Justiție. Sătmărenii aflați în stradă au cerut retragerea OUG 7, demiterea ministrului Justiției, demisia Guvernului Dăncilă și au strigat lozinci împotriva liderilor social-democrați. Procurorii sătmăreni au decis și ei să protesteze. Anunțul a fost făcut în cursul săptămânii trecute de conducerea Parchetului. Magistrații au decis și să poarte banderole albe în semn de protest față de modificarea legilor justiției. Inedite sunt protestele anunțate de cei de la DIICOT, dar și punctul de vedere al DNA, care spune că prin OUG 7 lupta anticorupție va fi paralizată, iar instituția riscă să fie blocată.
Protest la Satu Mare față de OUG 7. Plimbare civică pentru independența Justiției
Protest la Satu Mare față de OUG 7. O nouă ieșire în stradă este anunțată pentru duminică după-masa la Satu Mare. Sătmărenii sunt chemați să iasă în stradă pentru apărarea justiției independente și ab...
Protest la Satu Mare față de OUG 7. O nouă ieșire în stradă este anunțată pentru duminică după-masa la Satu Mare. Sătmărenii sunt chemați să iasă în stradă pentru apărarea justiției independente și abrogarea OUG 7.
Protest la Satu Mare față de OUG 7. Sătmărenii sunt chemați la protest duminică după-masă, între orele 18 și 21, la pasajul Corneliu Coposu. Potrivit organizatorilor, protestatarii solicită abrogarea OUG 7, care, spun aceștia, pus Justiția sub control politic.
Citește și
Actualitate
FOTO. Accident teribil pe DN19. Doi turiști germani au rămas încarcerați, iar femeia a fost preluată de elicopterul SMURD
Actualitate
FOTOGALERIE. Militarii români și belgieni ”au deschis focul” în județul Satu Mare
Actualitate
Mircea Govor cere autosesizarea DIICOT/DNA: ajutoare sociale pentru persoane plecate în străinătate și panouri fotovoltaice montate pe case neterminate
Actualitate
Restricții de circulație sâmbătă pe o stradă din Satu Mare. Se repară carosabilul
Actualitate
O plimbare cu motociclul pe Podul Transilvania i-a adus sătmăreanului un dosar penal. Amenzi de peste 100.000 de lei, într-o singură zi, date de polițiștii de la Rutieră
Actualitate
Trei focare de pestă porcină stinse, alte trei rămân active în Satu Mare. Localitățile afectate
Actualitate
FOTO. Acțiune de amploare în Carei. Primăria și polițiștii locali trag un semnal de alarmă
Actualitate
Weekend plin de evenimente la Satu Mare. Ce puteți face la final de săptămână în județul Satu Mare
Actualitate
Caniculă în județul Satu Mare. Weekend de foc, se va depăși pragul critic de 80 de unități
Actualitate