IMPORTANT. Angajatorii au noi reguli. Ce trebuie să facă pentru siguranța angajaților în starea de alertă
Ministerul Sănătății și ministerul Muncii au publicat ordinul cu privire la obligațiile angajatorilor odată cu instaurarea stării de alertă din cauza epidemiei de COVID-19. Accentul cade pe instruirea...
Ministerul Sănătății și ministerul Muncii au publicat ordinul cu privire la obligațiile angajatorilor odată cu instaurarea stării de alertă din cauza epidemiei de COVID-19. Accentul cade pe instruirea personalului și respectarea regulilor aplicate la nivel general, adică purtarea echipamentelor de protecție, igiena mâinilor și distanțarea socială. Angajatorii, în funcție de activitate, pot oferi echipamente personale de protecție, iar spațiile de lucru vor fi remenajate. Accesul se va face după luarea temperaturii, iar angajatorii vor trebui să facă un triaj al persoanelor primite în fabrici sau birouri. Patronii trebuie să ia măsuri și pentru a evita producerea unor aglomerații.
Pe durata stării de alertă, pentru prevenirea răspândirii coronavirusului SARS-CoV-2 și pentru asigurarea desfășurării activității la locul de muncă în condiții de securitate și sănătate în muncă, toți angajatorii din sectorul public și din privat implementează următoarele măsuri:
a) reinstruiesc în domeniul securității și sănătății în muncă toți lucrătorii care au stat la domiciliu în perioada stării de urgență, șomaj tehnic, telemuncă, muncă la domiciliu etc. Reinstruirea trebuie să fie adaptată noilor riscuri reprezentate de infecția cu SARS-CoV-2 și se va desfășura în timpul programului normal de lucru al lucrătorilor;
b) reprezentanții lucrătorilor cu răspunderi specifice în domeniul securității și sănătății în muncă au dreptul la instruire corespunzătoare noului risc reprezentat de infecția cu SARS-CoV-2;
c) stabilesc activitățile care pot fi continuate și/sau adaptate, în funcție de specificul acestora și de resursele disponibile, și implementează măsurile necesare pentru reluarea și/sau menținerea activității, în condițiile respectării măsurilor de prevenire a răspândirii SARS-CoV-2, inclusiv pentru desfășurarea activității în regim de telemuncă sau muncă la domiciliu - care poate rămâne o prioritate;
d) identifică riscurile specifice condițiilor de contaminare epidemiologică și actualizează documentul de evaluare a riscurilor pentru securitatea și sănătatea angajaților la noile condiții de desfășurare a activității, în vederea luării măsurilor necesare pentru combaterea răspândirii SARS-CoV-2;
e) stabilesc consultări cu reprezentanții angajaților cu responsabilități specifice în domeniul securității și sănătății în muncă și, după caz, cu membrii Comitetului de securitate și sănătate în muncă;
f) afișează la intrare și în cele mai vizibile locuri din unitate regulile de conduită obligatorie pentru angajații și pentru toate persoanele care intră în spațiul organizat de angajator, cu privire la prevenirea îmbolnăvirilor cu coronavirusul SARS-CoV-2;g) informează angajații, prioritar prin mijloace electronice, cu privire la riscurile de infectare și de răspândire a virusului, cu privire la măsurile de protecție și la regulile de distanțare socială care se aplică în cadrul unității, precum și cu privire la regulile pentru gestionarea situațiilor în care angajații sau alte persoane care au acces la locul de muncă prezintă simptome ale infectării cu coronavirului SARS-CoV-2;
Citește și
Actualitate
Tânăr bătut de o gașcă de scandalagii în Cartierul Micro 16. L-au călcat în picioare
Actualitate
SATU MARE. Femei urmărite în trafic, șicanate, blocate cu mașina și bătute!
Actualitate
Șofer beat, fără permis și cu o alcoolemie uriașă, lăsat la volan de prietenă. Femeia a dat vina pe COVID
Actualitate
FOTO/VIDEO. Poliția explică cum s-a produs accidentul cu motociclistul de pe centura Satu Mare
Actualitate
Accident cu victimă lângă SRI Satu Mare. Șoferița a fugit de la locul impactului, dar a fost identificată de polițiști
Actualitate
Sătmăreanul dat dispărut după ce a fost externat din spital, găsit de polițiștii din Ungaria
Actualitate
Femeie (38 ani) accidentată pe trecerea de pietoni în Carei. Șoferul (61 ani) nu consumase alcool
Actualitate
FOTO. JUDECĂTORII explică cum a fugit Cătălin Cherecheș din țară prin Vama Petea. „Plan bine pus la punct, în cele mai mici detalii”
Actualitate
Sute de militari și funcționari, acuzați de fraudă cu vacanțe fictive, pe banii statului
Actualitate
FOTO/VIDEO. O dronă marină a explodat în Portul Constanța. A fost activat planul Roșu de Intervenție
Actualitate
Tentativă de răpire la o școală din județul vecin. Bărbatul a fost arestat
Actualitate