PSD a decis, în Biroul Permanent Naţional reunit azi, că partidul îşi asumă guvernarea şi merge cu Sorin Grindeanu ca propunere de premier, titrează Observator.
Social-democraţii, reuniţi în şedinţa BPN de la ora 12.00, în format online, au decis oficial în unanimitate să intre la guvernare şi ca propunerea de premier să fie Sorin Grindeanu.
"Avem nevoie rapid de un Guvern funcţional şi nu de un nou sezon de conflicte politice. Încrederea românilor în clasa politică este zero. PSD a decis azi, în BPN, în unanimitate, să îşi asume responsabilitatea guvernării, iar preşedintele PSD să fie propunerea de premier" a transmis Sorin Grindeanu după şedinţă.
"Am cerut votul colegilor mei pentru a avea libertate totală în alegerea echipei de miniştri, dacă PSD va primi mandatul de la preşedintele României. Echipa de negociere va discuta draftul unui acord politic, nu condiţii impuse. PSD va avea deplină autonomie asupra programului de guvernare şi va juca exclusiv pe mâna sa. Resping orice pact pe funcţii", a mai declarat Grindeanu.
Propunerea vine la 9 ani de când Sorin Grindeanu era demis de propriul partid, PSD, prin moţiune de cenzură depusă pe vremea lui Liviu Dragnea, după ce a refuzat să părăsească Palatul Victoria.