Meniu

Caută pe PresaSM

0

Sătmăreni cu COVID-19, uitați de DSP. Teste, tratament și concediu, pe banii proprii

Instituțiile par depășite de situație, cu pacienți bolnavi de COVID-19 uitați în izolare, fără a fi verificați și fără a fi informați. Tratamentele sunt luate mai mult după ureche, pentru că nici medi...

Sătmăreni cu COVID-19, uitați de DSP. Teste, tratament și concediu, pe banii proprii

Instituțiile par depășite de situație, cu pacienți bolnavi de COVID-19 uitați în izolare, fără a fi verificați și fără a fi informați. Tratamentele sunt luate mai mult după ureche, pentru că nici medicina de familie nu pare că face față pandemiei. La toate astea se adaugă banii dați pe teste nerecunoscute, pe medicamente și concediile petrecute în izolare, pentru care nu ști dacă vei fi sau nu plătit.

Situația pare scăpată de sub control

O sătmăreancă a povestit pentru PresaSM ce înseamnă să fii pacient cu COVID-19, formă ușoară, la Satu Mare.  

Povestea începe, ca multe altele, în momentul în care sătmăreanca și-a pierdut simțul mirosului. Nu se simțea foarte bine și, ca un cetățean responsabil, a decis să se testeze, bineînțeles, pe propria cheltuială. A făcut un test rapid, dar nici nu a primit înapoi rezultatul când a fost anunțată că chiar dacă testul este negativ, asta nu înseamnă că nu are virusul, mai ales că suspecta o infectare recentă. Asta era pe 20 octombrie.

Noroc cu sătmărenii responsabili

Convinsă că simptomele nu sunt cele ale unei banale răceli, sătmăreanca a căutat un alt laborator, unul care face teste din secrețiile nazale. Sătmăreanca a aflat și că fostul soț este pozitiv, în condițiile în care copilul și-a petrecut ziua cu el.

Avea deja toate indiciile că testul va veni înapoi pozitiv. Așa s-a și întâmplat. A urmat izolarea la domiciliu, împreună cu părinții și sora cu simptome similare. Sătmăreanca și-a anunțat medicul de familie. Nu era la cabinet, urma să o contacteze abia a doua zi.

A sunat din nou, a doua zi, doar pentru a afla că cele două teste nu sunt recunoscute. Medicul de familie nu a întrebat de starea pacienților și nici nu le-a oferit tratament.

Al treilea test, tot pe propria cheltuială

A urmat un al treilea test, tot pe cheltuiala proprie, doar pentru ca toate formalitățile să fie îndeplinite. Nu a fost nicio surpriză când rezultatul a venit înapoi pozitiv. Sătmărencei i s-a comunicat că va fi înștiințată Direcția de Sănătate Publică. Nu știm dacă a fost. Nimeni nu a contactat-o.

Sătmăreanca spune că toți cei din familie sunt bine, stau în izolare în lipsa unei decizii oficiale și se tratează cu vitamina C, vitamina D și medicamente împotriva răcelii. Doar unul dintre membrii familiei a făcut febră, fără ca starea sa să se agraveze și să necesite îngrijiri special.

Uitată de DSP, de circa două săptămâni

Preocuparea față de ce se va întâmpla cu locul ei de muncă a făcut-o să apeleze din nou la medicul de familie, în speranța că va obține răspunsuri pentru întocmirea actelor necesare concediului medical. Dar după două săptămâni de stat acasă, încă tot nu a fost contactată de Direcția de Sănătate Publică și tot nu știe dacă zilele petrecute în izolare îi vor fi sau nu plătite.

La numerele de telefon furnizate nu a răspuns nimeni.

În loc de concluzie...

Povestea sătmărencei ridică semne de întrebare cu privire la seriozitatea cu care autoritățile tratează epidemia. În timp ce elevii sunt trimiși acasă să învețe în fața calculatoarelor, afacerile se închid, iar oamenii poartă mască pentru a opri răspândirea virusului, autoritățile acționează în pompieristic.

De la fostul soț, care a luat virusul de la un coleg, la familia întreagă care stă în izolare, este clar că nu a fost realizată nicio anchetă epidemiologică, iar cetățenii au aflat că au intrat în contact cu o persoană pozitivă doar pentru că aceasta a dat dovadă de responsabilitate, așa cum a făcut și sătmăreanca care a cheltuit peste 500 de lei pe teste și s-a plasat singură, cu familia, în carantină.

Totul pare să sugereze că stoparea transmisiei accelerate ține de un fel de gentlemen’s agreement între cetățeni și stat. Cei care sunt responsabili, temători de faptul că ar putea infecta pe alții, își asumă singuri pierderile și se plasează în izolare. Se descurcă tot singuri și atunci când vine vorba de tratamente, dar și de costuri. Statul pare că a abdicat de la obligațiile pe care le are față de cetățean.

Asta în timp ce rețelele sociale sunt invadate de mesaje anti-pandemie, care bagatelizează purtarea măștii, distanțarea fizică și izolarea.

Iar povestea sătmărencei nu este una singulară.

În contextul actual, este destul de ușor de prevăzut instalarea scenariului roșu, și nu doar la nivelul municipiului Satu Mare.

Citește și

Copil (8 ani) inecat în râul Someș, în județul Satu Mare
Actualitate

Copil (8 ani) inecat în râul Someș, în județul Satu Mare

acum 10 minute
SATU MARE. O minoră de 17 ani, în centrul unui dosar de fraudă cu card bancar. Ar fi făcut 22 de tranzacții ilegale, ajutată de trei adulți
Actualitate

SATU MARE. O minoră de 17 ani, în centrul unui dosar de fraudă cu card bancar. Ar fi făcut 22 de tranzacții ilegale, ajutată de trei adulți

acum 2 ore
Weekend de foc la Satu Mare. Meteorologii au emis Cod roșu de caniculă
Actualitate

Weekend de foc la Satu Mare. Meteorologii au emis Cod roșu de caniculă

acum 2 ore
30% reducere la orice produs! Botis Dezmembrări Auto își inaugurează noul sediu din Satu Mare
Actualitate

30% reducere la orice produs! Botis Dezmembrări Auto își inaugurează noul sediu din Satu Mare

acum 2 ore
Când scad temperaturile la Satu Mare. Prognoza meteo pentru săptămâna următoare
Actualitate

Când scad temperaturile la Satu Mare. Prognoza meteo pentru săptămâna următoare

acum 3 ore
Tânăr urmărit internațional, prins de frontieriștii sătmăreni. Își va petrece următorii trei ani după gratii
Actualitate

Tânăr urmărit internațional, prins de frontieriștii sătmăreni. Își va petrece următorii trei ani după gratii

acum 3 ore
Un sătmărean și-a lovit mama cu un scaun și a amenințat-o cu moartea. Un veritabil pericol public
Actualitate

Un sătmărean și-a lovit mama cu un scaun și a amenințat-o cu moartea. Un veritabil pericol public

acum 4 ore
FOTO. Pană de curent într-o localitate din Satu Mare, totul din cauza unui accident agricol
Actualitate

FOTO. Pană de curent într-o localitate din Satu Mare, totul din cauza unui accident agricol

acum 15 ore
SATU MARE. A păcălit o casieră de la Profi să alimenteze un cont de pariuri cu bani din terminalul SelfPay
Actualitate

SATU MARE. A păcălit o casieră de la Profi să alimenteze un cont de pariuri cu bani din terminalul SelfPay

acum 16 ore
FOTO. Un sătmărean a băut trei litri de bere, s-a certat cu soția și a „zburat” cu BMW-ul peste sensul giratoriu
Actualitate

FOTO. Un sătmărean a băut trei litri de bere, s-a certat cu soția și a „zburat” cu BMW-ul peste sensul giratoriu

acum 17 ore
FOTO/VIDEO. Tragedie în municipiul Satu Mare. O persoană a fost găsită decedată în râul Someș, sub Podul Decebal
Actualitate

FOTO/VIDEO. Tragedie în municipiul Satu Mare. O persoană a fost găsită decedată în râul Someș, sub Podul Decebal

acum 19 ore
VIDEO. Operațiune ca-n filme în nord-vestul țării pentru capturarea unui traficant de droguri
Actualitate

VIDEO. Operațiune ca-n filme în nord-vestul țării pentru capturarea unui traficant de droguri

acum 20 ore

Dezvoltat cu de Ottoweb

Altă știre 0/0
Comentarii Anchete Politică Necitite