Viteză record pe drumul național dintre Satu Mare-Zalău, într-o localitate. Micul ”Schumacher”
Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat un tânăr care circula cu viteza de peste 190 km/h, cea mai mare viteză înregistrată cu aparatul TruCam, în localitate, în județul Sălaj. Tânărul a ...
Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat un tânăr care circula cu viteza de peste 190 km/h, cea mai mare viteză înregistrată cu aparatul TruCam, în localitate, în județul Sălaj. Tânărul a fost sancţionat, iar permisul de conducere i-a fost suspendat.
La data de 5 martie a.c., ora 16:13, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier desfășurau o acțiune pentru prevenirea accidentelor de circulație și creșterea siguranței rutiere, pe Drumul Național 1F, prin localitatea Sălăjeni .
În cadrul acțiunii a fost depistat un tânăr, de 32 de ani, din județul Sălaj, care circula cu autoturismul prin localitatea menționată, cu viteza de 191 de km/h.
Față de acesta, polițiștii au luat măsura sancționării contravenționale cu amendă în valoare de 1305 lei. Ca măsură complementară, i-a fost reținut permisul de conducere, pentru 90 de zile.
Conform O.U.G. 195/2002, depășirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus , constituie contravenție și se sancționează cu amendă prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni, respectiv de la 9 la 20 de puncte-amendă.
Nu uitaţi! Cu cât viteza este mai mare, șocul produs de accident este mai mare, iar consecințele mai grave. Respectați limita legală de viteză pentru fiecare sector de drum!
Citește și
Actualitate
Evaluarea Națională | Care sunt școlile cu cele mai mici medii din județul Satu Mare. Rezultatele arată decalaje importante între unitățile de învățământ
Actualitate
Evaluarea Națională 2026 | Cine sunt campionii județului Satu Mare. Nicio medie de zece
Actualitate
FOTO/VIDEO. TIR răsturnat pe câmp, în zona DN 19F - Apa. Șoferul ar fi pierdut controlul într-o curbă
Actualitate
Cod portocaliu de furtună pentru patru localități din județul Satu Mare. Vijelii, averse torențiale și grindină de mici și medii dimensiuni
Actualitate
Două tinere din județul Satu Mare, suspectate că au furat 8.000 de lei din buzunarul unui tânăr
Actualitate
VIDEO. Viorel Pașca, în timpul perchezițiilor uriașe ale DIICOT: „Statul român mi-a trimis oamenii. Acum mă acuză că sunt grup infracțional”
Actualitate
Parlamentul a amânat prelungirea reducerii accizei la motorină. De mâine cresc prețurile la combustibil
Actualitate
FOTO. Ambasadorul Chinei, primit la Satu Mare. Discuții despre dezvoltarea relațiilor economice
Actualitate
Noutăți privind testarea pentru redobândirea permisului de conducere la Satu Mare. Intră în vigoare de mâine
Actualitate