Meniu

Caută pe PresaSM

0

Hoți de cai prinși după o gafă de zile mari, în județul Satu Mare. S-au dat singuri de gol :)

Supuru de Jos, județul Satu Mare. Doi bărbați din Șimleu Silvaniei au fost trimiși în judecată după ce au furat două cabaline dintr-o gospodărie din localitatea Supuru de Jos, cauzând un prejudiciu es...

Hoți de cai prinși după o gafă de zile mari, în județul Satu Mare. S-au dat singuri de gol :)

Supuru de Jos, județul Satu Mare. Doi bărbați din Șimleu Silvaniei au fost trimiși în judecată după ce au furat două cabaline dintr-o gospodărie din localitatea Supuru de Jos, cauzând un prejudiciu estimat la 4.000 de lei.

Potrivit rechizitoriului, inculpații au sustras o iapă și un mânz dintr-un țarc aflat pe proprietatea persoanei vătămate, iar ulterior au încercat să le valorifice într-o altă localitate. Sesizarea a fost făcută de către un membru al familiei păgubite.

În timpul investigațiilor, anchetatorii au găsit pe un teren din apropierea locului faptei un telefon mobil care a condus la identificarea unuia dintre suspecți. În fața procurorilor, unul dintre inculpați a recunoscut că a transportat cabalinele cu un atelaj, la solicitarea celuilalt suspect, care i-a spus că le-a cumpărat.

Ulterior, cei doi, împreună cu o femeie, s-au deplasat către o localitate din județ, unde au vândut caii unui cumpărător cunoscut pentru achiziția de astfel de animale.

În urma procesului penal, unul dintre inculpați a afost trimis în judecată pentru de furt calificat, în timp ce acțiunea penală împotriva celuilalt a fost stopată, întrucât între timp a decedat. Ancheta a fost finalizată cu trimiterea dosarului în instanță, iar suspectul rămas în viață riscă o pedeapsă cu închisoarea.

Decizia Judecătoriei Carei urmează să fie pronunțată.


FOTO: Arhivă/Scop ilustrativ

Dezvoltat cu de Ottoweb

Altă știre 0/0
Comentarii Anchete Politică Necitite