Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a transmis în această dimineață o avertizare Cod galben de inundații pentru râurile Vișeu, Iza, Tur, Someș, Mureș, Jiu, Olt și Siret. Avertizarea vizează scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri pe unele râuri din bazinele hidrografice menţionate, cu posibile depăşiri ale cotelor de atenție.
INHGA a emis pentru intervalul 07.07.2025 ora 12:00 – 07.07.2025 ora 24:00 o avertizare Cod galben de inundații ce vizează și județul nostru. Atenționarea vine ca urmare a situaţiei hidrometeorologice actuale şi a prognozei meteorologice pentru următoarele 24 de ore.
Astfel, ca urmare a precipitaţiilor prognozate şi propagării, se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri pe unele râuri din bazinele hidrografice menţionate, cu posibile depăşiri ale cotelor de atenție, avertizează hidrologii.
În județul Satu Mare sub avertizare se află râul Tur, bazinul superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior, dar și afluenţii mici aferenţi sectorului aval S.H. Dej ai râului Someș.
Vă reamintim, meteorologii au emis și ei astăzi o avertizare Cod roșu de vijelii pentru județul Satu Mare, În plus, meteorologii au prelungit și avertizarea Cod galben de caniculă ce va rămâne valabilă și în cursul zilei de mâine.