Administrația Națională de Meteorologie a actualizat în această dimineață avertizările meteo. Astfel, județul Satu Mare va rămâne sub Cod galben de furtuni începând cu ora 10. Avertizarea va expira abia în cursul serii de mâine, spun meteorologii.
ANM a actualizat avertizarea Cod galben de furtună emisă pentru județul Satu Mare. Potrivit meteorologilor, în intervalul 27 iunie, ora 10 – 27 iunie, ora 19, sătmărenii se vor confrunta cu instabilitate atmosferică. Furtunile vin după mai multe zile caniculare.
”În Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Oltenia, nordul Munteniei și Moldova vor fi perioade cu instabilitate atmosferică. Aceasta se va manifesta prin intensificări ale vântului și vijelii (rafale în general de 60...70 km/h), averse torențiale, descărcări electrice și grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 20...25 l/mp, iar pe arii restrânse vor depăși 40 l/mp”, spun meteorologii de la ANM.
Astăzi, la Satu Mare sunt așteptate maxime de 31 de grade Celsius, în timp ce mâine, temperaturile maxime vor fi de 27 de grade Celsius. Pe duminică, potrivit meteorologii, maximele vor reveni la 30 de grade Celsius. La începutul săptămânii viitoare, meteorologii nu exclud noi precipitații la Satu Mare, dar temperaturile maxime vor rămâne ridicate, iar spre mijlocul săptămânii sunt așteptate noi episoade caniculare.
Temperaturile minime la acest final de săptămână la Satu Mare vor fi cuprinse între 14 și 17 grade Celsius, arată prognoza meteo.