Meniu

Caută pe PresaSM

0

FOTO. Mesajul unei mame cu copil pentru un șofer, care i-a ”furat” locul în Satu Mare

În plin Cod Roșu de vijelie, o mamă din municipiul Satu Mare a trecut printr-o experiență neplăcută care scoate din nou în evidență lipsa de empatie și de respect în trafic. Femeia, aflată în mașină c...

FOTO. Mesajul unei mame cu copil pentru un șofer, care i-a ”furat” locul în Satu Mare

În plin Cod Roșu de vijelie, o mamă din municipiul Satu Mare a trecut printr-o experiență neplăcută care scoate din nou în evidență lipsa de empatie și de respect în trafic. Femeia, aflată în mașină cu copilul său mic, a fost nevoită să asiste neputincioasă cum un alt șofer îi „fură” locul de parcare chiar în timp ce efectua manevra de staționare.

„Vă mulțumesc sincer pentru gestul dumneavoastră de a-mi lua locul de parcare exact în timp ce făceam manevre — un exemplu rar de spontaneitate combinată cu lipsă totală de considerație”, își începe femeia mesajul public adresat șoferului.

Incidentul a avut loc într-o zonă aglomerată, unde locurile de parcare sunt deja o raritate. În condiții meteo extreme, însoțită de un copil mic, mama susține că locul de parcare aflat aproape de intrare nu era o comoditate, ci o reală necesitate.

„Ar trebui eu să îmi cer scuze că am gândit ca o mamă?”, întreabă retoric femeia, indignată de indiferența celuilalt participant la trafic, care, după ce a fost confruntat verbal, și-a cerut scuze în grabă, doar pentru a pleca și mai repede, fără vreo urmă de remușcare.

Cazul a fost relatat de mamă în speranța că va deschide ochii celor care tratează spațiul public ca pe o competiție de viteză și ego. „Data viitoare, poate reușiți să vedeți și alți oameni în jur, nu doar mașini de depășit”, încheie aceasta.

Mesajul femeii pe rețelele sociale a stârnit reacții puternice din partea comunității locale, care cere mai mult respect și empatie, mai ales în contexte sensibile cum sunt cele ce implică copii sau condiții meteo extreme.

Această experiență ne reamintește că urbanizarea, graba și stresul zilnic nu ar trebui să ne dezumanizeze. Până la urmă, parcările sunt pentru mașini, dar orașele sunt pentru oameni.

Dezvoltat cu de Ottoweb

Altă știre 0/0
Comentarii Anchete Politică Necitite