Doi bărbați au fost încătușați de polițiștii locali din municipiul Satu Mare după un scandal cu pumni și topoare. Totul s-a întâmplat noaptea trecută pe strada Dunării. Potrivit autorităților, cei doi sătmăreni, unul de 36 și altul de 62 de ani, au fost predați polițiștilor. Conform informațiilor PresaSM, bărbații au fost sancționați contravențional.
Poliția Locală Satu Mare a intervenit rapid luni ,25 august, pentru a împiedica escaladarea unui scandal violent și a restabili liniștea publică pe strada Dunării din municipiu.
"Echipajele au fost sesizate la ora 21.30 cu privire la faptul că pe un teren viran din zonă, două persoane de sex masculin se amenințau reciproc și tulburau liniștea locuitorilor, unul dintre ei atacându-l pe celălalt cu un topor. La sosirea la fața locului, polițiștii locali au constatat că din interiorul unei locuințe improvizate se auzeau strigăte. Cei doi bărbați au fost somați să iasă afară", explică autoritățile locale.
Cei doi erau extrem de agresivi, atât verbal, cât și fizic, prezentând urme vizibile de lovituri pe față. Pentru a asigura siguranța tuturor, oamenii legii i-au imobilizat și încătușat pe cei doi indivizi.
Este vorba de doi bărbați, în vârstă de 36, respectiv 62 de ani, ambii cu domiciliul în municipiul Satu Mare.
Polițiștii locali i-au sancționat contravențional pentru încălcarea prevederilor Legii 61/1991 privind siguranța publică. Ulterior, cei doi au fost predați polițiștilor de la Inspectoratul de Poliție al Județului Satu Mare. Potrivit informațiilor PresaSM, cei doi bărbați au fost sancționați cu amendă de peste 2000 de lei.
