Meniu

Caută pe PresaSM

0

Restaurant din Satu Mare, amendat cu 10.000 de lei. Lăsat și fără sute de kilograme de carne

Un restaurant din municipiul Satu Mare a fost amendat în urma controalelor DSVSA. Veterinarii spun că au găsit produse alimentare depozitate în condiții necorespunzătoare. Pe lângă amenda de 10.000 de...

Restaurant din Satu Mare, amendat cu 10.000 de lei. Lăsat și fără sute de kilograme de carne

Un restaurant din municipiul Satu Mare a fost amendat în urma controalelor DSVSA. Veterinarii spun că au găsit produse alimentare depozitate în condiții necorespunzătoare. Pe lângă amenda de 10.000 de lei, restaurantul a rămas și fără peste 200 de kilograme de carne, produse alimentare ce au fost distruse la o unitate de ecarisare.

În urma controalelor efectuate, sa aplicat o sancțiune contravențională în valoare de 10.000 Lei, la un restaurant din localitatea Satu Mare, pentru nerespectarea normelor sanitare veterinare și pentru siguranța alimentelor privind condițiile de depozitare a produselor alimentare.

Pe lângă amenda dată, veterinarii au confiscat și peste 200 kg de carne, produse alimentare trimise la unitate de ecarisaj.

"În urma controlului a fost pusă sub sechestru/reținere oficială, cantitatea de 206,5 Kg carne în valoare de 5.785 Lei. Întreaga cantitate de carne a fost denaturată și ecarisată într-o unitate de ecarisare a teritoriului, autorizată sanitar veterinar și pentru siguranța alimentelor", spun cei de la DSVSA Satu Mare.

Dezvoltat cu de Ottoweb

Altă știre 0/0
Comentarii Anchete Politică Necitite