Meniu

Caută pe PresaSM

0

ALERTĂ. Focar de COVID la Spitalul Județean Satu Mare. 14 asistente, un medic și o femeie de servici depistați pozitiv

Potrivit informațiilor PresaSM, s-ar fi înregistrat un focar de COVID-19 la Spitalul Județean Satu Mare, pe Secția de oncologie. Un număr de 14 asistente, un medic și o femeie de servici ar fi fost de...

ALERTĂ. Focar de COVID la Spitalul Județean Satu Mare. 14 asistente, un medic și o femeie de servici depistați pozitiv

Potrivit informațiilor PresaSM, s-ar fi înregistrat un focar de COVID-19 la Spitalul Județean Satu Mare, pe Secția de oncologie.

Un număr de 14 asistente, un medic și o femeie de servici ar fi fost depistați pozitiv la noul coronavirus.

Încă nu se știe cu exactitate care este sursa infecției, însă pe Secția de oncologie - cu toate că se fac teste COVID la pacienți - se pare că cel puțin un pacient ar fi fost fals negativ. O altă explicație ar fi ”fereastra de pozitivare”. Mai exact, pacientul ar fi contactat virusul, dar acesta nu s-ar fi dezvoltat în organismul pacientului, motiv pentru care rezultatul RT-PCR ar fi fost negativ. De unde ar fi rezultat și sursa infecției.

Din cauza crizei de personal, angajații care ar fi trebuit să fie - în mod normal - în carantină, sunt chemați la muncă, pentru a acoperi deficitul de personal. Aceștia sunt contrariați, existând posibilitatea ca și ei - la rândul lor - să fie infectați și să devină o sursă de infecție.

Conducerea Spitalului Județean a confirmat informația și a precizat pentru PresaSM că s-au luat toate măsurile de siguranță pentru a limita răspândirea virusului.

Dezvoltat cu de Ottoweb

Altă știre 0/0
Comentarii Anchete Politică Necitite