Meniu

Caută pe PresaSM

0

Așa ceva… Și-a luat DOAR ”sala”, apoi sătmăreanul s-a pus să șofeze singur

Un tânăr, în vârstă de 20 de ani, s-a ales cu o condamnare de 10 luni de închisoare cu amânarea aplicării pedepsei după ce a luat mașina bunicii sale și s-a pus pe șofat. Nu a contat că nu avea permis...

Așa ceva… Și-a luat DOAR ”sala”, apoi sătmăreanul s-a pus să șofeze singur

Un tânăr, în vârstă de 20 de ani, s-a ales cu o condamnare de 10 luni de închisoare cu amânarea aplicării pedepsei după ce a luat mașina bunicii sale și s-a pus pe șofat. Nu a contat că nu avea permis de conducere, atâtat timp cât și-a luat examentul scris, dar nu a mai așteptat și examenul practic.

Conform informațiilor PresaSM, șoferul le-a spus polițiștilor că a condus autoturismul marca Skoda, ce aparține bunicii sale, fără consimțământul acesteia, de la domiciliu până în centru civic al comunei Turț, unde s-a întâlnit cu un prieten la o pizzerie.

În această locație au stat aproximativ 2 ore, după care prietenul său i-a solicitat să-l ducă până acasă, urmând să se întoarcă în centrul civic. Ajunşi pe DJ 109L, în fața bisericii penticostale, a fost oprit pentru control de un echipaj de poliție şi, întrucât nu deținea permis de conducere s-a speriat şi a fugit pentru a nu fi identificat.

După ce a fost identificat, le-a spus purtătorilor de uniformă că s-a sustras controlului pentru că a urmat cursurile unei școli de șoferi, promovând examenul de legislație și urma să susțină proba practică și a crezut că va avea probleme pentru obținerea permisului de conducere.

Acum s-a ales cu o condamnare din partea magistraților Judecătoriei Negrești-Oaș. Dar a scăpat ieftin, fiindcă este o sentință cu amânarea aplicării pedepsei.


FOTO: Arhivă/Scop ilustrativ

Dezvoltat cu de Ottoweb

Altă știre 0/0
Comentarii Anchete Politică Necitite